RSS

WIN Flash Tags – one day left!

16 Jan

WE NEED YOUR HELP

Answer two simple questions and you may be ONE of FIVE winners. Each winner will receive both sets of these super cute FlashTags™ for your classroom.

There are 90 tags in the addition set and 54 tags in the subtraction set. Students can quiz each other in classroom study groups, or use them individually. Implement a system for students to “check out” the FlashTags™ for home study. Tags are organized together on 4″ key chains, so keeping them maintained and all in one place is easy! More details here.

WIN TAGS FOR YOUR CLASSROOM:

Please answer 2 questions in a comment on this blog post, and you could WIN a set of FlashTags™ for your classroom. Your comments and email will be added to the contest drawing. The winners will be contacted on or before January 17.

1. Would you find these flash tags useful?  If your answer is no, please explain how they could be changed to make them more useful?

2. Would you pay $24 for the set of 90 addition tags & chains and $15 for the set of 54 subtraction tags & chains?

Thanks for your help! We respect your expertise and appreciate your feedback!

(Edit)

 
11 Comments

Posted by on January 16, 2012 in Uncategorized

 

Tags: , , ,

11 responses to “WIN Flash Tags – one day left!

  1. katie neustadter

    January 16, 2012 at 8:28 pm

    Would LOVE to win!!! I pinned this great giveaway on Pinterest under my Giveaways board. Check it out here:

    These are so awesome and I wanted to share it with others.

    katie.neustadter@gmail.com

     
  2. Thron Sass

    January 16, 2012 at 9:02 pm

    I would love to win these!! They would be so helpful in the classroom and the kids would think they are wonderful. Since our school is so broke I probably wouldn’t be able to purchase them. That part makes me sad.

     
  3. Kelly Beam Brown

    January 16, 2012 at 9:09 pm

    I would love to win the tags…………..would love to get sets for knowing the abc’s, 123’s, but these are great

     
  4. Kelly Beam Brown

    January 16, 2012 at 9:10 pm

    That would be a good deal! As teachers, we do have to pick what we think we would definitely use before buying. I think it is great that you ask questions like this of teachers like me!

     
  5. Whitney

    January 16, 2012 at 10:37 pm

    1. I would need multiplication style flash cards.
    2. Yes, I would pay that amount.

     
  6. Shannon Sousa

    January 16, 2012 at 11:59 pm

    1. Yes I would use the tags in my classroom. I use them in a center or for partner practice after classwork id done.

    2. I probably wouldn’t pay that price for a resource that could only be used by a few students at a time.

     
  7. Tiffany Roland

    January 17, 2012 at 1:45 am

    1. I would absolutely find these flash tags useful! I have first graders, and I think they would be excited to practice their addition and subtraction with these fun and flashy tags!

    2. I honestly think the price is a bit high, but if it were a little lower and I could have more students have access to them I would pay it. It might be okay if I decided to use them in centers.

     
  8. Rachael

    January 17, 2012 at 2:49 am

    Hello!
    1. YES, I would use these in the classroom! In fact, I am in the middle of copying, laminating, cutting, and binding sets of flash cards together now! We would use them during math class but I also have a “Now What” Bucket in the classroom where students can go when they are “done” with their work – instead of asking me “I’m done, Now What?” 🙂 They would be a PERFECT addition to this bucket!
    2. I like to buy multiple sets of math tools (at least 3) so they can go in a math station and I”m afraid $24 and $15 would be slightly high for me to buy mult. sets.
    Thank you for the opportunity to comment!

     
  9. Heidi

    January 17, 2012 at 4:34 am

    I would love to win these for my classroom! I would absolutely use these in so many ways!! I do think the price is a little high, but great tool!

    Thanks!

     
  10. Rachel

    January 17, 2012 at 7:32 am

    I would use these in my classroom or for my own children! They are portable:)
    I would pay the price of $24 and $15.

     
  11. catherine c

    January 18, 2012 at 12:41 am

    i think these would be a great asset to the classroom
    i think the price is a little high though

     

We LOVE hearing from you! Let us know what you think.

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: